Policie České republiky odhalila podvody v autobazaru na Jablonecku v Libereckém kraji. Od listopadu 2017 do podzimu roku 2019 převzal jeho majitel do komisního prodeje 17 vozidel od majitelů. Po prodeji aut jim ale peníze nevyplatil, celkově šlo asi o tři miliony korun. Pětačtyřicetiletý muž už dále uzavřel leasingové smlouvy na tři vozidla, ale leasingové splátky neplatil.
Tím ale výčet podvodů z jeho strany zdaleka nekončí, neštítil se podvést i invalidu. Obdržel totiž příspěvek z Úřadu práce ve výši 200 tisíc korun na pořízení vozu pro invalidního řidiče, s kterým byl domluvený na pořízení automobilu dle jeho požadovaných specifikací. Vůz mu ale nikdy nepředal a zaslaný finanční příspěvek na koupi auta dosud na Úřad práce nevrátil. Svým jednáním připravil své klienty předběžně o více jak tři miliony korun. Navíc také za 260 tisíc v hotovosti prodal vůz leasingové společnosti. V případě odsouzení mu hrozí vzhledem k výši celkové škody trest až osm let nepodmíněně.
Podle Sdružení SOVA jde v tomto případě jen o další z příkladů vysoké rizikovosti komisního výkupu a prodeje ojetých vozů. „Nejde sice o tak velkou kauzu, jako byl případ Globus Car se škodou ke třiceti milionům korun, ale model je v podstatě stejný: Bazar vezme auta do komise, většinou je prodá dál a původním majitelům nic nezaplatí. Doporučujeme proto spíše prodávat do bazarů, které vyplácejí peníze rovnou, ideálně v hotovosti. Majitel vozu se tím také zbaví případných problémů s reklamacemi závad. Pokud se totiž bazar stane rovnou majitelem vozu, řeší pak případné reklamace s novým majitelem sám. Komisní prodej je rizikový i pro kupující, kteří si nemohou být jisti, zda si nekupují vůz, jež byl původním majitelům v podstatě ukraden, jak tomu evidentně bylo v tomto posledním případě,“ uvedl předseda SOVA Zbyněk Veselý.